diarchy.lt


2001 m. liepos 13 - 19 d. Nr. 28 (614)


Jie kuria pasaką suaugusiems
Aida ŽEMAITYTĖ

Šiemet sužavėję jau 15 pasaulio valstybių žiūrovus, legendiniu tapusio cirko "DiArchy" artistai Diana ir Arvydas Gaičiūnai porai savaičių grįžo į Druskininkus, kur jie gyvena.

Italija, Graikija, Sirija, Izraelis, Egiptas, Jordanija, Turkija, Vokietija, Šveicarija, Libanas, Prancūzija, Ispanija - tai tik dalis šalių, kurios stebėjo druskininkiečių meistriškumą scenoje.

"Nesvarbu, į kurį pasaulio kraštą keliautume, vis tiek sugrįžtame. Čia mūsų namai, čia gyvena tėvai. Tad vos tik nutaikę keletą laisvų dienų, nė nedvejojame, kur skubėti," - atvirauja Arvydas.
"Druskininkuose yra daugybė galimybių repetuoti senus ar kurti naujus programos numerius. Be to, čia gyvena vienas svarbiausių mudviem žmonių - Algirdas Liupševičius. Jis daro pasirodymams reikalingus rekvizitus. Tai labai kruopštus darbas, jį atlikti gali retas žmogus. Juk mažiausia klaidelė visą programą nuneštų šuniui ant uodegos. Negalime taip rizikuoti," - priduria Diana.

Brolis ir sesuo scenoje visuomet kartu. Dar prieš pradėdami kurti naują triuką, žino, kad viską teks daryti dviese. Taigi ir choreografija, ir muzika, ir kostiumai bei specialieji efektai derinami prie dviejų žmonių.

"DiArchy" - glaudaus dueto trupės pavadinimas išvertus iš anglų kalbos reiškia dvivaldystę. Artistams šis žodis patiko ir todėl, kad Di pirmosios Dianos vardo raidės, Ar Arvydo, o Chi (tariama či) abiejų pavardės vidurys,

- Apie jus rašo užsienio ir vietinė spauda. Iš kur toks populiarumas?

Diana. Sunku pasakyti vieną formulę, kaip patraukti žiūrovus. Mes kartu su Arvydu jau 15 metų dirbame scenoje. Per tiek laiko išmokome bendrauti su publika. Iki tol, stengiamės kuo profesionaliau paruošti pasirodymus. Mudu esame trečioji cirko artistų karta, šioje aplinkoje užaugome. Cirkas ne tik mūsų kraujyje, bet ir genuose. Juk ne kiekvienas pradedantis šio amato atstovas iš taip arti matė kitus jų klaidas ir griaudėjančių plojimų akimirkas. Patirtis - štai kas svarbiausia.

- Turbūt nedaug trūksta iki pasaulyje gerai žinomo mago Deivido Koperfildo...

Diana. Artistiškumo, profesionalumo prasme tikrai nedaug atsiliekame. Tačiau norint visiškai jam prilygti, reikia daug pagalbininkų.

Arvydas. Koperfildas gyvena Amerikoje. Toks didis magas atsirado būtent šioje šalyje, nes Amerika yra pati tinkamiausia šalis įvairioms šou programoms. Visame pasaulyje yra daug puikių magų, bet kažkodėl aplink juos nesisuka toks dėmesys ir pinigai. Žinoma, šiuo atveju talento tikrai neužginčysiu. Priėjo nieko nei pridėsi, nei atimsi, bet akivaizdu, kad į šį verslą įdėtos vidutiniam lietuviui sunkiai įsivaizduojamos pinigų sumos. Nežinia, gal tuos pinigus uždirbo jis pats, sėkmingai investavo į populiarumą. Kaip bebūtų, tikiu, jog mes su Diana irgi pasieksime tokio populiarumo. Nesvarbu, kad užtruksime šiek tiek ilgiau, nei įdėtume keletą milijonų.

- Neseniai nuvilnijo nuotraukų banga, kad Koperfiltlas moka skraidyti. Ar gali taip būti iš tikrųjų?

Diana. Ne, lai tik gerai surežisuota iliuzija. Tiksliau - žmonėms sugalvota graži pasaka, kuria norisi tikėti. Kaip magas sugebėjo tai padaryti, turbūt žino tik jis.

Arvydas. Šiaip mes suprantame beveik visus triukus, t.y. kaip jie padaryti. Reikia dirbti šioje sferoje ir neliks jokios magijos. Juk kiekvienas specialistas žino savo srities gudrybes, subtilybes. Jau praėjo tie laikai, kai žmonės į triukus žiūrėjo kaip į stebuklus, antgamtinių jėgų apraiškas. Žiūrovai kuo puikiausiai supranta, kad visi triukai padaromi rankų miklumu ar pasitelkus techninius elementus. Žmonėms įdomu tik viena - kaip juos apgauna. Kol yra paslaptis bus ir trauka.

Diana. Koperfildas visiems šios srities atstovams jau tapo savotišku etalonu, pavyzdžiu. Daugelis net bando beždžioniauti: pasirenka tą pačią muziką, apšvietimą, kostiumus, atlieka tuos pačius triukus. Mes nekopijuojame. Kam kopijuoti, jeigu publika daug mieliau renkasi originalą. Aišku, patirties semiamės, stengiamės nedaryti tų pačių klaidų.

- Dažnai klystate?

Arvydas. Galima sakyti, jog taip, tačiau jau nepasitaiko, kad kas nors nepavyktų. Esame šios srities profesionalai, klaidų sau leisti negalime. Visai kas kita yra nuo mūsų nepriklausantys trukdžiai. Pavyzdžiui, kai šiemet buvome kruize po Viduržemio jūrą, netikėtai kilo stipri audra. Tuo metu, kai stipriau nei paprastai įsisiūbavo laivas, kaip tik "žaidžiau su ugnimi". Viskas galėjo baigtis daug liūdniau, nors atsipirkome tik vieningu publikos aiktelėjimu, išgąsčiu. Jau seniai supratome, kad baimė veikia ypač gerai.

- Kokie numeriai yra judviejų "arkliukas"?

Arvydas. Publika karščiausiai priima tuos triukus, kuriuose pati dalyvauja. Vienas iš tokių: pasikviečiame žiūrovą iš publikos, Dianą apvynioju virvėmis ir uždengiu juos viena širma. Atidengus juodą apklotą paaiškėja, kad vyriškio švarku jau apsivilkusi Diana. Šį ir kitus panašius triukus geriausiai priimia tie, kurie atėjo su tuo dalyviu iš salės, t.y. jo Šeimios nariai, draugai. Bent ši maža grupelėe tvirtai žino, jog tai buvo "ne mūsų žmogus". Populiarūs ir numeriai su ugnimi, aštriai išgaląstais kardais. Jie reikalauja ypač daug treniruočių, nes nepriklauso nuo rankų miklumo ar kokių nors pašalinių veiksnių. Kartais žiūrovai sako, kad ugnis šalta ar kardų ašmenys kelių centimetrų storio. Tokiais atvejais leidžiame prieiti ir viską patirti savo kailiu.

Diana. Įdomiausia ir kartu keisčiausia tai, kad mus vienodai gerai priima bet kokia publika. Nereikia keisti programos, taikyti prie vienos ar kitos šalies gyventojų. Nesvarbu, ar žiūri anglas, italas, vokietis ar lietuvis, nesvarbu ar tai vaikas, ar į naktinį klubą atėjusi pasilinksminti, atsipalaiduoti auditorija. Efektas prognozuojamas žmonės nustoja kalbėtis tarpusavyje, kramsnoti ar šokti.

- Ką šiandien ruošiate cirko gerbėjams?

Arvydas. Mes nuolat dirbame su keliais naujais triukais. Jeigu vienas lėtai juda į priekį ar nesiseka, imamės kito.

Dabar mūsų naujausias triukas, didžiulės kartuvės. Atėję žmonės iš publikos man suriš rankas, uždės ant kaklo virvę, pastatys ant pakylos ir "pakars". O aš turėsiu gyvas ir sveikas iš viso to išsivaduoti. Šį numerį ruošiame bene ketverius metus ir vis dar nepabaigėme. Nenustebkite - geras reginys reikalauja nepaprastai daug pastangų.

Diana ir Arvydas Gaičiunai Berlyne su artimu cirko draugu, žuvusiu scenoje (kairėje)2001 m. liepos 13 - 19 d. Nr. 28 (614)

Copyright © 2004 DiArchy
info@diarchy.lt